Projekto „Perėjimas nuo institucinės globos prie bendruomeninių paslaugų Sostinės regione, Vidurio ir Vakarų Lietuvos regione“ svarba ir naudingumas

2025, 4 balandžio | Socialinės dirbtuvės

Alytaus miesto socialinių paslaugų centro direktorė Kristina Škarnulienė, direktoriaus pavaduotoja socialiniam darbui Vaida Čyžiūtė-Tatulienė ir Socialinių dirbtuvių socialinė darbuotoja Vaida Kazlauskienė kovo 27 d. lankėsi Lazdijų rajono savivaldybėje surengtame projekto „Perėjimas nuo institucinės globos prie bendruomeninių paslaugų Sostinės regione, Vidurio ir Vakarų Lietuvos regione” svarba ir naudingumas, pristatyme.

Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos su kitais Alytaus regiono partneriais nuo 2024 m. balandžio mėn. vykdo projektą „Perėjimas nuo institucinės globos prie bendruomeninių paslaugų Sostinės regione, Vidurio ir vakarų Lietuvos regione“, kuriuo siekiama didinti darbingo amžiaus asmenų su proto ir (arba) psichikos negalia savarankiškumą ir taip įgalinti juos gyventi bendruomenėje pagal jų poreikį teikiant bendruomenines apsaugoto būsto, socialinių dirbtuvių, įdarbinimo su pagalba, pagalbos priimant sprendimus paslaugas.

Pristatymo metu buvo akcentuojama perėjimo nuo didelių globos įstaigų prie bendruomeninių paslaugų, suteikiant žmonėms su intelekto ir (ar) psichosocialine negalia daugiau galimybių gyventi oriai ir savarankiškai, svarba. Aptartos naujai teikiamos paslaugos, tokios kaip atvejo vadyba, pagalba priimant sprendimus atstatant asmens veiksnumą bei vykdant veiksnumo prevenciją bei individuali parama tiems, kurie siekia tapti savarankiškesni, socialinių dirbtuvių modelio veikimas.

Renginio pabaigoje projekto veiklų rezultatus Alytaus regione apibendrino (ANTA) Alytaus regiono tinklaveikos specialistė Eglė Teresevičienė. Alytaus miesto socialinių paslaugų centre veikiančios Socialinės dirbtuvės pasidalijo gerąja patirtimi apie sklandų bendradarbiavimą su darbdaviais ir socialiniais partneriais, vykdomu visuomenės švietimu, siekiant padėti asmenims su intelekto ar psichosocialine negalia pradėti dirbti bei užsidirbti.

Bendruomeninių paslaugų plėtra yra neišvengiama ir būtina, tačiau tam reikalingas kompleksinis požiūris, įtraukiantis tiek specialistus, tiek pačius žmones su negalia. Tik tokiu būdu galima pasiekti tikrąją įtrauktį ir suteikti žmonėms galimybę gyventi visavertį gyvenimą bendruomenėje.

Svarbu skatinti visuomenės vertybinių nuostatų kaitą, formuojant teigiamą visuomenės požiūrį į vykdomą pertvarkos paslaugų infrastruktūros procesų plėtrą regionuose.