Supervizija procesas siekiantiems kompetencijos ir tobulėjimo
Atvejo vadybininkė Laima Katukevičienė parengė pranešimą apie supervizijos procesą, kuriame dalyvauja Paramos šeimai padalinio darbuotojai dalyvauja jau ne vienerius metus. Supervizijos procesą specialistams veda supervizorė Lina Bartusevičienė.
Supervizija – tai konsultacinė pagalba dirbantiems specialistams, vadovams, komandoms bei organizacijoms, norinčioms tobulėti ir dirbti efektyviau. Dažniausiai supervizija reikalinga susidūrus su sudėtingomis kompleksinėmis situacijomis darbe, kurios pačios savaime neišsisprendžia.
Supervizija įvairiose šalyse laikoma reikšminga skirtingų sričių specialistų bei organizacijų profesinio konsultavimo forma. Pirmą kartą supervizijos idėja Europoje buvo pristatyta 1950 metais, dabar ši konsultavimo forma peraugo į praktinę profesionalią veiklą ir yra efektyviai taikoma daugelyje Europos šalių. Vokietijoje, sakė B. Jansenas, supervizorių veikla labai populiari, šios specialybės mokoma šalies universitetuose. Lietuvoje supervizija kaip viena iš profesinio tobulėjimo formų pripažinta ir taikoma nuo 2015 metų.
Supervizija ypač prasminga tose profesinėse srityse, kuriose darbo sėkmė priklauso nuo dalykinių santykių (vadovų, darbuotojų ir organizacijos klientų tarpusavio santykių kūrimo ir bendradarbiavimo). Pasaulinėje praktikoje supervizija pripažįstama ir kaip viena iš kvalifikacijos kėlimo formų. Tai reiškia, kad supervizijai skirtos valandos, analizuojant savo profesinius santykius, savo profesinio vaidmens ar atsakomybių ribas, yra tolygios kvalifikacijos tobulinimui.
Specialistams, dirbantiems socialinio darbo lauke tenka pakelti itin didelį emocinį krūvį, nes jie nuolat dirba su įvairias problemas, krizes išgyvenančiais asmenimis ir šeimomis. Dėl to jiems būtina nuolat tobulinti profesinę kompetenciją pasitelkiant supervizijas bei kitas profesinio tobulėjimo formas. Pasitelkus superviziją – ugdomąjį konsultavimą, sukuriama pasitikėjimu grįstu atmosfera, kurioje socialiniai darbuotojai gali laisvai išreikšti susikaupusias emocijas, analizuoti ir spręsti darbo situacijas, kurios kartais atrodo „užstrigusios“ ar be išeities.
VšĮ Alytaus miesto socialinių paslaugų centre socialiniai darbuotojai dalyvauja Grupinėje supervizijoje – tai grupės konsultavimo procesas.
Šios supervizijos metu socialinių darbuotojų grupė sukuria saugią, vienas kitą palaikančią atmosferą, kurioje gali dalintis savo išgyvenimais, patiriamais sunkumais, turi galimybę su kolegų pagalba tyrinėti sudėtingas kompleksines darbo situacijas ir rasti būtinus sprendimus. Supervizijos metu grupės nariai teikia vienas kitam ne tik profesinę bet ir emocinę pagalbą, pamato, kad ir kiti susiduria su panašiomis problemomis. Supervizijos pagalba darbuotojas išvysto praktinės patirties refleksijos įgūdžius, kurie yra svarbūs teikiant pagalbą klientams ir jų šeimoms. Supervizorius ir kolegos padeda į situaciją pažvelgti iš šalies, pamatyti kitus aspektus, perspektyvas ir įvardyti problemas, o dalyvaujantieji procese išmoksta patys jas išspręsti.
VšĮ Alytaus miesto socialinių paslaugų centro informacija.