Socialinis darbas – ne tik profesija, bet ir laimė žinoti, kad galime padėti
Alytaus miesto socialinių paslaugų centro paramos šeimai padalinys teikia kompleksines paslaugas/pagalbą šeimomis, kurios augina nepilnamečius vaikus ir patiria sunkumus: išgyvena skyrybų procesus, sprendžia tarpusavio santykius, turi įvairių priklausomybių, susiduria su vaikų auklėjimo ir priežiūros sunkumai bei socialinių įgūdžių stokojančiomis šeimomis.
Didžiausias socialinių darbuotojų dirbančių su šeimomis darbo iššūkis – šeimose spręsti kilusias problemas laužant stereotipą, kad pagalbą teikiantiems specialistams atvirai kalbėti apie vidines šeimos problemas yra nepriimtina/gėda, yra susiformavęs tam tikras gyvenimo būdas arba nemato tikslo kažką keisti. Todėl socialinių darbuotojų pirminiai tikslai – stengtis užmegzti draugišką ryšį su klientu, pagrįsti socialinių paslaugų svarbą bei skatinti priimti siūlomą pagalbą. Atsižvelgiant į klientų individualias problemas socialiniai darbuotojai taiko įvairius konsultavimo metodus taip stengdamiesi klientui suteikti motyvacijos ir jėgų keisti savo elgesį, įpročius bei į tam tikras situacijas pažvelgti kitu kampu. Socialiniai darbuotojai – specialistai padedantys asmenims priimti sau bei šeimos nariams palankiausią sprendimą, padėsiantį pagerinti šeimos situaciją. Pagrindinis socialinio darbuotojo įrankis – megzti ryšį su paslaugų gavėjais motyvuojant juos naudotis kompleksinėmis pagalbos galimybėmis: Šeimos krizių centro, individualios priežiūros specialisto, mediatoriaus teikiamomis paslaugomis, socialinio darbuotojo, psichologo, priklausomybės ligų konsultanto konsultacijomis, Anoniminių Alkoholikų grupėmis ir kt. Socialinis darbuotojas dirbdami su sunkumus patiriančiomis šeimomis vadovaujasi pasitikėjimu, nuoširdumu bei lankstumu grindžiamais santykiais. Viso pagalbos teikimo proceso metu socialinis darbuotojas būna šalia kliento, koordinuoja, konsultuoja, tarpininkauja bei emociškai stiprina jo motyvaciją siekti teigiamų pokyčių bei užsibrėžtų tikslų.
Alytaus miesto socialinių paslaugų centro socialiniai darbuotojai darbui su šeimomis ne tik teikia pagalbą ir socialines paslaugas sunkumų patiriančioms šeimoms, bet taip pat ir edukuoja, organizuoja švietėjišką veiklą socialinių paslaugų gavėjams. Organizuojami susitikimai, renginiai bei edukacijos klientus skatina įsitraukti į bendruomenės veiklą, susipažinti su teikiamų socialinių paslaugų įvairove bei galimybėmis jomis pasinaudoti, ugdyti socialinius įgūdžius bei skatinti savarankišką asmens/šeimos funkcionavimą.
Straipsnį parengė: socialinė darbuotoja darbui su šeimomis Raminta Štreimikienė