Nauja galimybė miesto gyventojams, turintiems negalią

2021, 18 lapkričio | Naujienos

„Svarbu, kad neįgalieji kaip ir bet kuris iš mūsų galėtų gyventi bendruomenėje, mokytis, dirbti, turiningai leisti laisvalaikį. Tikimės, kad asmeninis asistentas palengvins ir šviesesnėmis spalvomis nuspalvins ne tik jų, bet ir jų šeimos narių kasdienybę“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė. 

Rugsėjo mėnesį Alytaus miesto savivaldybės gyventojams su negalia pradėta teikti nauja paslauga – asmeninio asistento pagalba. Tai gera paslauga neįgaliam asmeniui ir jo šeimai. Teikti tokią paslaugą atsirado galimybė, kai buvo priimtas Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo pakeitimas ir jo lydimieji teisės aktai. Sukurti naują individualizuotą pagalbą bendruomenėje ypač aktualu dabar, kai pertvarkoma socialinės globos sistema. Globos įstaigose gyvenančius neįgaliuosius siekiama apgyvendinti savarankiškai ir sudaryti sąlygas jiems ir jų šeimoms gauti individualias bendruomenines paslaugas, taip užtikrinant neįgaliųjų savarankiškumo ir pasirinkimo laisvę. Tikimasi, kad užtikrinus asmeninės pagalbos teikimą, į darbus galės grįžti 50-70 proc. neįgaliųjų šeimos narių, kurie iki šiol užsiimdavo namiškio su negalia priežiūra. Taip pat turėtų padidėti ir dirbančių neįgaliųjų skaičius.

 Kam teikiama asmeninio asistento pagalba?

Asmeninė pagalba teikiama Alytaus mieste deklaruotiems ir (ar) faktiškai gyvenantiems asmenims. Asmeninės pagalbos tikslas – suteikti neįgaliajam individualią pagalbą namuose ir viešoje aplinkoje (palydint ir komunikuojant), padėsiančią jam gyventi savarankiškai ir veikti visose gyvenimo srityse. Tokią pagalbą gali gauti asmenys, kuriems nustatytas neįgalumo lygis arba 55 procentų ir mažesnis darbingumo lygis, arba specialiųjų poreikių lygis. Prioritetą gauti asmeninę pagalbą turi asmenys, kurie mokosi pagal formaliojo švietimo programas, dirba arba ieško darbo, naudodamiesi Užimtumo tarnybos prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ar kitų organizacijų teikiamomis pagalbos įsidarbinant paslaugomis arba gyvena vieni.

Kaip galima gauti asmeninę pagalbą?

Prašymai priimami ir konsultacijos teikiamos Alytaus miesto savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriuje. Po to socialinis darbuotojas, užpildydamas asmeninės pagalbos poreikio vertinimo klausimyną, įvertina asmeninės pagalbos asmeniui poreikį ir pateikia motyvuotą rekomendaciją dėl asmeninės pagalbos tikslingumo (netikslingumo). Asmeninės pagalbos poreikis vertinamas individualiai ir nustatomas vieneriems metams pagal socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatytą tvarką. Atsižvelgus į socialinio darbuotojo pateiktas rekomendacijas Socialinės paramos skyrius priimama sprendimą, kiek valandų per mėnesį ir kokiose veiklose (asmens higiena, mityba, judėjimas/mobilumas ar socialiniai santykiai ir aplinka) konkrečiam neįgaliajam reikia teikti pagalbą. Paslauga iš dalies mokama, tačiau, kiek reikia mokėti konkrečiu atveju, vadovaujantis galiojančiais teisės aktais, įvertinęs asmens finansines galimybes mokėti už asmeninę pagalbą, nustato Socialinės paramos skyrius. Už asmeninės pagalbos teikimo organizavimą ir jos kokybės užtikrinimą Alytaus mieste atsako VšĮ Alytaus miesto socialinių paslaugų centras (Naujoji g. 64). 

Kiek asmeninės pagalbos valandų galima gauti?

Asmeninės pagalbos valandų skaičius neįgaliam asmeniui gali būti labai skirtingas. Jis aptariamas, kai socialinis darbuotojas individualiai nustato asmeninės pagalbos poreikį ir atsižvelgia  Viskas priklauso nuo to, kaip pageidauja asmuo. Mokesčio dydis nustatomas atsižvelgiant į valandų kiekį. Jeigu neįgaliojo, kuriam reikalinga asmeninė pagalba, pajamos yra mažesnės už 256 eurų, už asmeninę pagalbą jam nereikėtų mokėti. Jeigu pajamos didesnės, neįgalusis turėtų apmokėti ne daugiau kaip 20 proc. pagalbos teikimo kaštų, o asmens įmoka neturėtų viršyti 20 proc. jo pajamų.

Kokią pagalbą teikia asmeninis asistentas?  

Asmeninis asistentas, atsižvelgdamas į konkretaus asmens poreikius, asmens galimybes:

1. Teikia asmeniui pagalbą namuose ir viešojoje aplinkoje, skatindamas jo savarankiškumą, būtiną kasdieniame gyvenime.

2. Teikia asmeniui individualią diskretišką pagalbą, susijusią su asmens higiena (padeda apsirengti, nusiprausti, nusimaudyti, pasinaudoti tualetu ir kt.).

3. Lydi asmenį į sveikatos priežiūros ir (ar) kitas valstybės ir (ar) savivaldybės institucijas, įstaigas, organizacijas, užimtumo įstaigas, darbą, laisvalaikio praleidimo vietą ir kt., teikia pagalbą judant įvairiais paviršiais ir kt.

4. Teikia asmeniui pagalbą maitinimosi procese (paruošia stalo įrankius, padeda juos pakelti ir palaikyti valgymo metu, planuoti mitybą ir kt.).

5. Teikia asmeniui individualią pagalbą, padedančią adekvačiai reaguoti į jį supančią aplinką, užmegzti ir palaikyti su ja socialinius santykius (bendrauti, kalbėti, orientuotis laike ir aplinkoje, laikytis dienos režimo, ugdytis savivoką, gebėjimą disponuoti finansiniais ištekliais, tinkamai vartoti vaistus, būti socialiai aktyviam, organizuoti poilsį, laisvalaikį ir kt.).

Asmeninis asistentas gali suteikti pagalbą namuose ar viešojoje erdvėje. Pavyzdžiui, toks asistentas gali padėti pasirūpinti asmens higiena, maistu, padėti nuvykti į reikiamą vietą, pagelbėti bendrauti, tvarkyti finansinius išteklius, orientuotis aplinkoje, organizuoti laisvalaikį ir poilsį, palydėti ir padėti nuvykti į darbo pokalbį, surasti tinkamą transporto priemonę, padėti judėti ten, kur nėra pritaikyta aplinka. Svarbiausias asmeninio asistento uždavinys – ne atlikti veiksmus už neįgalųjį, o atlikti kartu su juo.

Kokios pagalbos neteikia asmeninis asistentas?

Asmeninis asistentas neteikia pagalbos, susijusios su mokymo, sveikatos priežiūros ar nepilnamečio asmens priežiūros procesu (pavyzdžiui, neatlieka už asmenį buities ir namų ruošos darbų, nevykdo slaugytojo ar slaugytojo padėjėjo, pagalbos priimant kasdienius sprendimus, mokytojo padėjėjo funkcijų ir kt.).

Asmeninio asistento paslaugą galės teikti fizinis asmuo, kuris su neįgaliuoju nėra susijęs artimais giminystės ryšiais. Asmeninis asistentas, prieš pradėdamas teikti pagalbą, turės išklausyti įžanginius individualaus priežiūros personalo mokymus.